100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk - MKS Ślepsk Malow Suwałki

100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk
Siatkarze MKS Ślepsk Malow Suwałki, wspólnie z Klubem Kibica, wzięli dziś (24.08) udział w obchodach 100. Rocznicy Wyzwolenia Suwałk.
Siatkarze MKS Ślepsk Malow Suwałki, wspólnie z Klubem Kibica, wzięli dziś (24.08) udział w obchodach 100. Rocznicy Wyzwolenia Suwałk.
Przypomnijmy, że to właśnie tutaj 24 sierpnia 1919 roku wkroczyły oddziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty, które wyzwoliły miasto.
Program obchodów rozpoczęła msza święta w konkatedrze św. Aleksandra, skąd udano się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach uroczystości odbyło się wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej. Odsłonięto także mural „Suwałki dla Niepodległej”, który podziwiać możemy u zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i 24 sierpnia. Na zakończenie uroczystości biało-niebiescy, wspólnie z mieszkańcami, przemaszerowali ze stumetrową flagą Polski do Parku Konstytucji 3-go Maja.
um.suwalki.pl: Po I wojnie światowej region stał się areną konfliktu polsko-litewskiego. Wprawdzie już w listopadzie 1918 roku ukonstytuowała się, stanowiąca organ polskiego samorządu, Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego, której celem było pokojowe przejęcie władzy, a w lutym 1919 roku odbyły się tutaj wybory do Sejmu Ustawodawczego, to wiosną 1919 roku stanowisko okupanta uległo radykalnej zmianie. W maju 1919 roku, za zgodą Niemców, do miasta wkroczyły oddziały wojsk litewskich, a w ślad za nimi milicja i urzędnicy. W końcu lipca, na skutek decyzji jakie zapadły na forum międzynarodowym, Litwini opuścili jednak Suwałki. Konflikt mimo to nie wygasł, a jego kulminacją był wybuch 23 sierpnia 1919 roku powstania sejneńskiego i trwające kilka dni polsko-litewskie walki o Sejneńszczyznę. W tym czasie Suwałki były już wolne, bowiem 24 sierpnia 1919 roku do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Niewiele ponad dwa tygodnie później, 12 i 13 września 1919 roku miasto podejmowało z wizytą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: ,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.