Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

Akcja "Świadomy Senior = Bezpieczny Senior"

21 sty 2023 | 12:56

Trwający weekend to święta tych, którzy kochają swoje wnuczęta ponad wszystko. Nierzadko jednak ich życiowa dobroć i zaufanie są powodem, dla których internetowi oszuści wykorzystują te pozytywne cechy dla własnych, najczęściej nieczystych zamiarów. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki, we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, przygotował spot promujący program "Świadomy Senior = Bezpieczny Senior". Głównym tematem nagrania jest ważny w ostatnich latach problem oszustw.

Zwracamy w nim uwagę na to, aby pamiętać o swoich ukochanych babciach i dziadkach nie tylko w dniu ich święta. Warto dodać, że tylko w grudniu 2022 roku do Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zgłosiło się kilkanaście osób oszukanych w internecie. Poszkodowani stracili na transakcjach w sieci od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Suwalscy policjanci kilka, a nawet kilkanaście razy w miesiącu, przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Do wyłudzania danych osobowych i informacji dających dostęp do konta bankowego ofiary oszuści często używają metod związanych z funkcjonowaniem popularnych, internetowych platform sprzedażowych.

Jak nie dać się oszukać? 

Kreatywność internetowych oszustów nie zna granic, choć bardzo częstym scenariuszem jest telefon wykonywany przez złodzieja, po którym następuje powiązanie połączenia z rzekomo prowadzoną akcją policji, mającą na celu zatrzymanie wspomnianego oszusta. Częstym procederem są także prośby o zachowanie zdarzenia w tajemnicy, prośby o przekazanie pieniędzy lub wartościowych przedmiotów, a nawet zaciągnięcie kredytu bankowego. Zdarza się, że rozmówca prosi o wykonanie przelewu bankowego. 

  • Jeśli rozmówca proponuje, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112, upewnij się, że rozłączyłeś/aś poprzednie połączenie, a następnie zadzwoń pod właściwy numer alarmowy,
  • Policja nigdy we wspomnianych powyżej lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy,
  • Nie działaj pochopnie i pod presją czasu, postaraj się zachować zdrowy rozsądek,
  • Po przeprowadzonej rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego, opowiedz o zdarzeniu, upewnij się czy wszystko jest w porządku,
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi - niezwłocznie powiadom Policję, dzwoniąc na numer 112.