Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

Cardiovita partnerem medycznym biało-niebieskich!

5 wrz 2020 | 00:00

Poradnia medyczna „Cardiovita” została partnerem medycznym biało-niebieskich! W placówce znajdziecie Państwo dostęp do wszystkich specjalistów medycyny niezbędnych do zapewnienia zdrowia Państwu oraz rodzinie. „Cardiovita” współpracuje z najlepszymi ośrodkami w kraju: Instytutem Kardiologii w Aninie, Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie oraz Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

Poradnia medyczna „Cardiovita” została partnerem medycznym biało-niebieskich! W placówce znajdziecie Państwo dostęp do wszystkich specjalistów medycyny niezbędnych do zapewnienia zdrowia Państwu oraz rodzinie. „Cardiovita” współpracuje z najlepszymi ośrodkami w kraju: Instytutem Kardiologii w Aninie, Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie oraz Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

„Cardiovita” zaprasza na konsultację z zakresu profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, zwiększenia odporności, badań przesiewowych w kierunku chorób cywilizacyjnych. Pacjenci z naszego regionu będą mieć również dostęp do najnowocześniejszych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków. Wszystko za sprawą dr Adama Gorlo, elektrofizjologa akredytowanego przez Europejskie Towarzystwo Zaburzeń Rytmu Serca, specjalisty w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych, członka Europejskiego Towarzystwa Zaburzeń Rytmu Serca i Sekcji Zaburzeń Rytmu Serca PTK.

Zapraszamy do lektury wywiadu dotyczącego leczenia żylaków:

Iza Szumielewicz: Ponad połowa Polaków cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Co sprawia, że ten problem jest aż tak powszechny?

Adam Gorlo: – Ponad 60% dorosłych pacjentów cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. W krajach rozwiniętych problem występuje zdecydowanie częściej. Do czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej należą: wiek, płeć żeńska, otyłość (szczególnie BMI pow 30 kg/m.kw.), rodzinne występowanie  niewydolności żylnej, pozycja siedząca i stojąca w pracy, ciąża. Długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i nadwaga sprawiają, że krew z trudem odpływa z kończyn dolnych, prowadząc do poszerzenia żył a następnie do wystąpienia refluksu żylnego, i z biegiem lat do przewlekłej niewydolności żylnej. W Europie Zachodniej zaledwie 1% pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną jest leczonych w sposób właściwy. W Polsce na pewno nie jest lepiej.

I.Sz.: – Czy w północno-wschodniej Polsce ten problem występuje na jeszcze większą skalę niż w innych regionach kraju?

A.G.: – Problem jest tu porównywalny do innych regionów kraju, jednak nasi pacjenci mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do fachowych i nowoczesnych metod pozwalających rozwiązać ten problem.  Stąd pomysł stworzenia kliniki mogącej nieść pomoc dużej liczbie pacjentów.

I.Sz.: – Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale też potencjalne zagrożenie dla życia pacjenta…

A.G.: – Tak. Należy zaznaczyć, że fachowa pomoc na odpowiednio wczesnym etapie pozwala tego zagrożenia uniknąć. Niestety, w Polsce podobnie jak na świecie leczeniem zabiegowym objęci są głównie pacjenci z bardzo zaawansowanymi zmianami takimi jak owrzodzenia podudzi, zaniki skórne, masywne obrzęki. Gdyby odpowiednio wcześnie wdrożono adekwatne leczenie, można by tych powikłań uniknąć.

I.Sz.: – Jakie są metody leczenia żylaków?

A.G.: – Do metod zabiegowych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej należą:

  • stripping, czyli chirurgiczne usunięcie niewydolnych pni żylnych (zabieg bardzo agresywny o niezadawalajacej skuteczności, wymagający konieczności noszenia opasek uciskowych przez długie tygodnie. Niestety, jest to jedyna metoda refundowana przez NFZ.
  • obliteracja laserowa –  zabieg znacznie mniej obciążający pacjenta, nieco bolesny, o zadowalającej skuteczności
  • ablacja RF ClosureFast- zabieg porónywalny do metody laserowej o podobnej skuteczności jak metoda z użyciem lasera. Na korzyść tej metody przemawia możliwość  dostarczenia większej energii niezbędnej do pełnej obliteracji.
  • zabieg z użyciem kleju tkankowego VenaSeal- zabieg nieporównywalnie mniej bolesny aniżeli powyższe o bardzo wysokiej skuteczności. Nie wymaga stosowania opasek uciskowych w dłuższym okresie. Pacjenci po tym zabiegu po kilku dniach bez obaw mogą powrócić do codziennego życia.
  • skleroterapia piankowa – zabieg najmniej inwazyjny, ale też najmniej skuteczny w perspektywie długoterminowej

I.Sz.: – Jakie metody zamierzacie stosować w Waszej klinice?

A.G.: – W Poradni Cardiovita w Suwałkach pacjenci będą mieli dostęp do wszystkich powyższych metod  wykonywanych przez doświadczonych operatorów z  Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

I. Sz.: – Kiedy pierwsze zabiegi?

A.G.: – Pierwsze zabiegi będą wykonywane w październiku. Zapisy na konsultacje będą dostępne od pierwszego września. Szczegóły na www.cardiovita.pl.

Dziękujemy Poradni Medycznej „Cardiovita” za wsparcie i życzymy dalszego, wspaniałego rozwoju!


Poradnia Medyczna „Cardiovita”

ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok. U6
16-400 Suwałki
pn-pt: 8:00-18:00, sob. 8:00-14:00
rejestracja: 721 484 442
kontakt mailowy: kontakt@cardiovita.pl
strona internetowa: http://www.cardiovita.pl
profil na Facebook’u: https://www.facebook.com/poradnia.cardiovita/