Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

Gramy razem z Itaką!

3 cze 2022 | 10:00

Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki Sp. z o.o. łączy siły z Fundacją Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która całościowo zajmuje sie problemem zaginięcia. Wizerunki zaginionych staną się w najbliższym czasie częścią treści zamieszczanych w mediach społecznościowych Ślepska Malow Suwałki.

Okoliczności rozpoczęcia współpracy, mającej na celu poszerzenie grupy odbiorców informacji o zaginięciach i nagłośnieniu samego problemu, nie są przypadkowe. 1 czerwca obchodzi się bowiem w Polsce Dzień Dziecka, natomiast tydzień wcześniej Miedzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. 25 maja jest wyjątkową datą w bieżącej działalności fundacji, ponieważ tego dnia poświęca się pamięć zaginionym i nigdy nie odnalezionym dzieciom oraz wyraża solidarność z ich rodzinami. Symbolem Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego jest kwiat niezapominajki. Rodziny i bliscy zaginionych pamiętają o swoich najbliższych i nie poprzestają w ich poszukiwaniu.

Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych to również praca na rzecz wyjaśnienia tysięcy zarejestrowanych spraw związanych z zaginięciami dorosłych. W bieżącej działalności fundacji pomagają wolontariusze.

"Bardzo cieszymy się z inicjatywy podjętej przez Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki Sp. z o.o. Fundacja poszukuje osób zaginionych poprzez rozpowszechnianie ich wizerunku. Działania te realizujemy, w dużej mierze, poprzez współprace z mediami, instytucjami i podmiotami, które rozumieją wagę problemu. Mamy nadzieję, że publikacje wizerunków osób zaginionych w kanałach komunikacyjnych Klubu odniosą realny skutek i uda się pozyskać informacje o losie niektórych z nich." - mówi Alicja Tomaszewska, prezes Fundacji Itaka.

"Środowisko siatkówki w Polsce jest ogromną społecznością, która wykazuje się dużą empatią i gotowością do wspólnego działania. Wierzymy, że współpraca z Fundacją Itaka przyczyni się do rozwiązania spraw, które spędzają sen z powiek rodzinom osób zaginionych. Możliwości, jakie dają w dzisiejszych czasach media społecznościowe, pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość. Zwracamy się z prośbą do siatkarskiej społeczności o dołączenie do naszego projektu i pomoc w zwiększaniu świadomości o rosnącej skali problemu, a wszystko w zgodzie z naszą klubową ideą, która mówi o tym, że razem możemy więcej!" - mówi Wojciech Winnik, prezes zarządu Ślepska Malow Suwałki.

Z danych dostepnych na stronie głównej policji wynika, że w 2019 roku zaginęło w Polsce 15 167 osób, natomiast rok później 12 759 (w tym 2016 dzieci w wieku do 17 lat). Warto dodać, że Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi "Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka" - numer 116 000. Specjaliści fundacji obsługujący tę infolinię odbierają informacje dotyczące zaginięć dzieci oraz udzielają pomocy dzwoniącym. Dyżurujący przy telefonie to osoby przeszkolone - specjaliści ds. poszukiwań, prawnicy oraz psychologowie. Numer 116 000 jest numerem ogólnoeuropejskim, który działa w 32 krajach Europy i obsługiwany jest przez lokalnych operatorów.

W Polsce od 2013 roku działa także system "Child Alert", który pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia dziecka i informacji dotyczących poszukowań w dostępnych mediach. Bezpłatny numer kontaktowy (alarmowy) pod który należy dzwonić z wszystkim informacjami dotyczącymi zaginięcia to 995.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności fundacji dostępne sa na stronie: http://www.itaka.org.pl.

Wspólne działania inspirowane są akcją podjętą przez AS Roma, włoski klub piłkarski, którego sieciowe publikacje przyczyniły się do odnalezienia dwanaściorga dzieci.

#RazemMożemyWięcej