Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

Liga Mistrzów Świata zwalnia tempo

27 sty 2020 | 00:00

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Polska Liga Siatkówki, w sezonie 2020/2021 wprowadzone zostaną zmiany, które ucieszą nie tylko zawodników i kluby, ale przede wszystkim kibiców. Plan nowego kalendarza na nadchodzący sezon zakłada, że cała faza zasadnicza PlusLigi rozgrywana będzie „w środku tygodnia” tylko raz. Pozostałe mecze odbędą się w weekendy. 

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Polska Liga Siatkówki, w sezonie 2020/2021 wprowadzone zostaną zmiany, które ucieszą nie tylko zawodników i kluby, ale przede wszystkim kibiców. Plan nowego kalendarza na nadchodzący sezon zakłada, że cała faza zasadnicza PlusLigi rozgrywana będzie „w środku tygodnia” tylko raz. Pozostałe mecze odbędą się w weekendy. 

Jak podkreśla Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, głównym celem w sezonie poolimpijskim jest przywrócenie normalności:

Wysłaliśmy właśnie do klubów projekt kalendarza rozgrywek na sezon 2020/21, który różni się znacząco od tego, który obserwujemy w tym sezonie. Ze względu na rok olimpijski i przeładowany kalendarz międzynarodowy jesteśmy zmuszeni grać niemal w każdą ligową środę, a PlusLiga pędzi jak szalona. To jest bardzo trudny sezon dla naszych graczy, kibiców i nas zarządzających, by wszystko jakoś poukładać. Na szczęście przyszły rok daje nam nowe możliwości i chcemy, by PlusLiga była dostępna dla wszystkich kibiców, zarówno w halach, jak i przed telewizorami. Cieszę się, że rozgrywki odrobinę wyhamują, bo doskonale zdaję sobie sprawę, jak trudno jest wytrzymać zdrowotnie taki wyścig, jaki siatkarze mają obecnie.

Kluby występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej otrzymały gotowy projekt terminarza na sezon 2020/2021. Warto podkreślić, że został on wysłany z bardzo dużym wyprzedzeniem, które ma pomóc w rozwiązaniu problemu dostępności hal. Jak dodaje Zagumny wszystko z myślą o klubach, które rozgrywają swoje mecze w obiektach miejskich:

Dajemy klubom sporo czasu, by mogły rezerwować obiekty na sezon 2020/21. Teraz będzie sporo czasu by zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i mam nadzieję, że w ten sposób pomożemy rozwiązać klubom choć część problemów z halami. Wydaje się, że wreszcie będziemy w stanie zaserwować kibicom taki kalendarz, który pozwoli się cieszyć Ligą Mistrzów Świata bez pośpiechu. PlusLiga zwolni, co powinno nam wszystkim przynieść sporo korzyści, pozwoli także lepiej przygotować się naszym klubom do walki w Europie. Rozgrywki będą jeszcze bardziej atrakcyjne i już się cieszę, że tak właśnie będzie wyglądał sezon w roku, w którym PLS świętować będzie swoje dwudzieste urodziny.

Jakie są główne założenia tego kalendarza?

Sezon 2020/2021 zainauguruje mecz o Superpuchar Polski (19 września 2020 roku). Pierwsza kolejka planowana jest od piątku do poniedziałku (25-28 września). Tylko raz, tuż przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się kolejka w środku tygodnia. Następnie, do końca fazy zasadniczej, mecze rozgrywane będą tylko w weekendy. Oznacza to, że wszystkie mecze sezonu zasadniczego transmitować będzie na żywo Telewizja Polsat, a kibicom będzie zdecydowanie łatwiej podróżować za swoimi ulubieńcami na mecze wyjazdowe.

Dodatkową zmianą jest rozbudowana formuły fazy play-off, mecze ćwierćfinałowe będą grane do dwóch zwycięstw, ale już walka w półfinale i wielkim finale, do trzech zwycięstw. Zgodnie z projektem, sezon ligowy (przy pięciomeczowym finale) może najpóźniej zakończyć się 15 maja (termin może ulec zmianie także ze względu na grę polskich ekip w decydujących meczach fazy play-off europejskich pucharów).

Czekamy zatem na kolejne, oficjalne komunikaty Polskiej Ligi Siatkówki.

Na podstawie https://www.plusliga.pl/news/id/41478.html.