Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

To były piękne dni, po prostu piękne dni…

31 gru 2019 | 00:00

„To były piękne dni, po prostu piękne dni. Nie zna już dziś kalendarz takich dat” – śpiewała kiedyś Halina Kunicka, a te słowa doskonale obrazują mijający 2019 rok w wykonaniu naszych siatkarzy.

„To były piękne dni, po prostu piękne dni. Nie zna już dziś kalendarz takich dat” – śpiewała kiedyś Halina Kunicka, a te słowa doskonale obrazują mijający 2019 rok w wykonaniu naszych siatkarzy.

Za nami 365 dni, które odmieniły oblicze nie tylko całego klubu, ale również suwalskiego sportu. Cofnijmy się jednak w czasie o kilkanaście miesięcy…

Runda zasadnicza / 2019

Rok 2019 biało-niebiescy otworzyli bardzo trudnym meczem z KPS-em Siedlce, który wygrali 3:2. Kolejnym przystankiem w 1. Lidze był mecz w Sulęcinie, w którym podopieczni trenera Mateusza Mielnika zwyciężyli 3:1. Tydzień później nadeszło krótkotrwałe „załamanie formy”, bowiem wycieczka do Jaworzna zakończyła się porażką z miejscowym MCKiS – 0:3. Biało-niebiescy szybko zrehabilitowali się swoim kibicom i w meczu 21. kolejki zwyciężyli z młodym zespołem Buskowianki Kielce 3:0. W następnym meczu, u podnóży Jasnej Góry, po drugiej stronie siatki stanęli pogrążeni w kryzysie siatkarze Tauronu AZS Częstochowa, którzy musieli uznać wyższość ulubieńców suwalskiej publiczności, przegrywając 0:3. W 24. kolejce kibice mieli przedsmak tego, co czekało na nich w fazie play-off. Siatkarze Ślepska pokonali na wyjeździe KS Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:1 i stało się jasne, że będą liczyć się w walce o medale. Wcześniej w telewizyjnym meczu 25. kolejki ulegli APP Krispol Wrześni 1:3 i pokonali w Krakowie zespół 3:0. Na plus należy zaliczyć także zaległy mecz 19. kolejki z UKS-em Mickiewicz Kluczbork, w którym nasi siatkarze uporali sie w trzech setach. Zespołem, którego nie udało się pokonać w rundzie zasadniczej, był BBTS Bielsko-Biała. Suwalczanie przegrali z bielszczanami zarówno w domowym meczu ćwierćfinału Pucharu Polski (1:3), jak i w zaległym meczu 22. kolejki (2:3).

Faza pucharowa / 2019

Do fazy pucharowej siatkarze Ślepska Suwałki przystępowali z czwartego miejsca, co sprawiło, że w walce o awans do PlusLigi musieli zmierzyć się z BBTS-em Bielsko Biała (zgodnie z zasadą 1-8, 2-7, 3-6, 4-5). Zespół prowadzony przez trenera Pawła Gadowskiego był zmorą biało-niebieskich, bowiem był jedyną drużyną, na którą biało-niebiescy nie potrafili znaleźć sposobu. Do czasu. W ćwierćfinale rozgrywek o mistrzostwo 1. Ligi Mężczyczn podopieczni trenera Mateusza Mielnika rozprawili się z bielszczanami niespodziewanie gładko, bo w trzech meczach (3:1, 3:0, 3:0) i awansowali do półfinału, w którym czekali rozpędzeni siatkarze KS Lechii Tomaszów Mazowiecki.

Pierwszy mecz, rozegrany 26 marca w Tomaszowie Mazowieckim pokazał, że biało-niebieskich czeka twarda walka o awans do finału. Lechici, w asyście kamer Polsatu Sport, zwyciężyli w nim 3:1 i wysunęli się na prowadzenie. W pozostałych trzech meczach siatkarze Ślepska nie pozwolili jednak podopiecznym trenera Bartłomieja Rebzdy na zbyt wiele i pokonali zespół z Tomaszowa 3:0, 3:1 i 3:2. Suwalscy kibice czekali już tylko na finał i co najmniej trzy mecze z faworyzowaną Stalą Nysa, która w drodze na szczyt 1. Ligi Mężczyzn pokonała w fazie pucharowej: KS Gwardię Wrocław (3:2, 3:1, 3:1) oraz APP Krispol Września (3:0, 3:2, 3:2).

Finał rozpoczął się w Nysie, gdzie biało-niebiescy zaprezentowali siatkówkę na najwyższym poziomie. Niewielu obserwatorów stawiało przed rozpoczęciem rozgrywek na takie rozstrzygnięcia, ale mecze w nyskiej hali pokazały, że suwalski zespół znalazł się w niej nieprzypadkowo. Siatkarze Ślepska zwyciężyli w dwóch pierwszych meczach: 3:0 oraz 3:1 i wrócili do Suwałk postawić „kropkę nad i”. Tak też się stało. Trzeci mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:1 i tym samym upragniony awans do PlusLigi stał się faktem.

Tuż po zakończeniu finałowego meczu w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, zakończenie siatkarskiej kariery ogłosił Wojciech Winnik, grający prezes Ślepska Suwałki. 34-letni atakujący był przez lata niezwykle ważnym ogniwem zespołu, wielokrotnie zdobywając tytuł najlepszego zawodnika meczu (MVP) i czynnie włączając się w awans klubu do najwyższej klasy rozgrywkowej nie tylko na boisku, ale też poza nim.

Bilans (1. Liga Mężczyzn – sezon 2018/2019):
– Miejsce w tabeli: 1 – Mistrzostwo 1. Ligi Mężczyzn
– Mecze: 36 rozegranych, 27 wygranych, 9 przegranych
– Sety: 88 wygranych, 44 przegrane
– Punkty: 3097 wygranych, 2898 przegranych

Nowy sponsor tytularny – Malow

7 maja 2019 roku w sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego w Suwałkach odbyła się specjalna konferencja prasowa, podczas której poznaliśmy kolejnego sponsora tytularnego zespołu, nazwisko nowego szkoleniowca biało-niebieskich oraz stanowisko suwalskiego samorządu w sprawie obecności miasta w najwyższej klasie rozgrywkowej – PlusLidze. W konferencji udział wzięli:

– Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk
– Michał Wiszniewski, MPPB J. W. Ślepsk Augustów
– Henryk Owsiejew, Malow sp. z.o.o.
– Roman Kaleta, Malow sp. z.o.o.
oraz prezes MKS Ślepsk Suwałki – Wojciech Winnik.

Ślepsk Malow Suwałki – taką nazwę ogłoszono w towarzystwie mediów. Do grona sponsorów klubu dołączyła suwalska firma „Malow”, będąca krajowym potentatem na rynku produkcji mebli biurowych. Stało się również jasne, że zespół poprowadzi utytułowany polski szkoleniowiec – Andrzej Kowal. W trakcie konferencji podpisano stosowne umowy sponsorskie, które miały zapewnić spokój i pomóc w walce o najwyższe, sportowe cele.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Sukces, jakim okazał się awans do PlusLigi, niósł za sobą również szereg zmian, w tym tych kadrowych. W zespole, który zdobył Mistrzostwo 1. Ligi Mężczyzn pozostało 8 siatkarzy: Kacper Gonciarz, Kamil Skrzypkowski, Łukasz Rudzewicz, Paweł Filipowicz, Jakub Rohnka, Patryk Szwaradzki, Wojciech Siek i Cezary Sapiński. Klub rozpoczął poszukiwania nowych zawodników, którzy będą mieli za zadanie utrzymać się w PlusLidze.

Komunikat Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki SA

18 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki SA podjęła uchwały w sprawie dopuszczenia Ślepsk Malow Suwałki do udziału w najwyższej klasie rozgrywkowej w piłce siatkowej mężczyzn.

W oficjalnym komunikacie czytaliśmy:

Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki SA „(…) podjęła uchwałę w sprawie dopuszczenia do udziału w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej w piłce siatkowej mężczyzn klubu prowadzonego przez stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy „Ślepsk”. (…) Dopuszczenie klubu prowadzonego przez Ślepsk Suwałki do rozgrywek PlusLigi następuje pod warunkiem zawiązania spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (a później przedstawienia zarządowi PLS stosownych umów pomiędzy Ślepskiem Suwałki a Spółką), w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2019 roku (…)”.

Wiadomość opublikowaną na stronie internetowej Polskiej Ligi Siatkówki „na gorąco” skomentował Wojciech Winnik, prezes Ślepsk Malow Suwałki:

Ogromnie się cieszę, że po bardzo trudnym i wymagającym sezonie, udało nam się przejść przez długi proces weryfikacyjny. Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki SA (o czym poinformowała w oficjalnym komunikacie) podjęła decyzję o włączeniu naszego klubu do PlusLigi i przyznaniu licencji na sezon 2019/2020. Na drodze do gry w „Lidze Mistrzów Świata” pozostał ostatni punkt regulaminu, tzn. zawiązanie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (a później przedstawienia zarządowi PLS stosownych umów pomiędzy klubem a spółką), w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2019 roku. Wszystko jest jednak formalnością i mamy powody do radości. Powstająca hala widowiskowo-sportowa „Suwałki Arena” czeka na wspaniałe, siatkarskie widowiska i kibiców, którzy wypełnią ją po brzegi.

Klub czekał już tylko na otwarcie hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena”.

30-lecie MPPB J.W. Ślepsk

W sobotę, 29 czerwca 2019 roku, gościliśmy z kamerą w Augustowie, gdzie porozmawialiśmy z jednym z naszych sponsorów – Michałem Wiszniewskim, MPPB J.W. Ślepsk Augustów. Okazją do spotkania był Piknik Rodzinny z okazji 30-lecia MPPB J.W. Ślepsk, który przyciągnął tysiące ludzi. Gwiazdą imprezy był Zenon Martyniuk. Przypomnijmy, że Stocznia Jachtowa Ślepsk Augustów jest sponsorem tytularnym klubu, od początku jego istnienia.

Kadra

W lipcu 2019 roku poznaliśmy ostateczny skład biało-niebieskich na sezon 2019/2020.

rozgrywający: Kacper Gonciarz, Joshua Tuaniga (USA)

przyjmujący: Kamil Skrzypkowski, Jakub Rohnka, Nicolas Szerszeń (Francja), Kevin Klinkenberg (Belgia)

środkowi: Cezary Sapiński, Wojciech Siek, Łukasz Rudzewicz, Andreas Takvam (Norwegia)

atakujący: Patryk Szwaradzki, Bartłomiej Bołądź

libero: Paweł Filipowicz, Adrian Stańczak

trener: Andrzej Kowal, asystent: Mateusz Mielnik, asystent: Mateusz Kuśmierz

Spółka

7 sierpnia 2019 roku, w Urzędzie Miejskim przy ul. Mickiewicza 1 w Suwałkach, odbyło się Zgromadzenie Wspólników Miejskiego Klubu Sportowego Ślepsk Malow Suwałki Sp. z.o.o. w organizacji. W trakcie Zgromadzenia Wspólników wyłoniono struktury nowo powstałej spółki w organizacji:

  • Rada Nadzorcza (powołana na okres trzech lat) w składzie: Dorota Rogińska, Zbigniew Jan Wisiecki, Małgorzata Owsiejew,
  • Zarząd nowo powstałej spółki MKS Ślepsk Malow Suwałki Sp. z.o.o. w organizacji w składzie: Marzenna Jadwiga Buraczewska (członek zarządu), Michał Wiszniewski (członek zarządu) oraz Wojciech Winnik, który bedzie pełnił funkcję prezesa zarządu, pozostając tym samym na stanowisku.

RESO Europa Service Sp. z o.o. sponsorem klubu

28 sierpnia 2019 r., podpisano porozumienie, które obowiązuje przez trwający sezon 2019/2020.

Pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej

10 września 2019 roku, w Sali Konferencyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Miejskiego Klubu Sportowego Ślepsk Malow Suwałki Sp. z. o.o. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie Rady Nadzorczej klubu:

– Dorota Rogińska
– Małgorzata Owsiejew
– Zbigniew Jan Wisiecki
oraz gościnnie członkowie Zarządu Spółki:
– Marzenna Jadwiga Buraczewska
– Michael Paul Wiszniewski.

W trakcie obrad wybrano Przewodniczącego Rady Nadzorczej, którym został Zbigniew Jan Wisiecki. Prezes Zarządu, Wojciech Winnik, omówił stan organizacyjny spółki pod kątem przygotowań do rozgrywek Polskiej Ligi Siatkówki w sezonie 2019/2020.

Otwarcie oficjalnej strefy kibica

19 września 2019 roku odbyła się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia miejsca, w którym nasi kibice wspólnie kibicują biało-niebieskim, mogą nabyć klubowe gadżety, skorzystać z bonów rabatowych i spotkać się ze swoimi ulubieńcami. Strefa Kibica Ślepsk Malow Suwałki mieści się w Piwiarni, przy ul. Chłodnej 2 w Suwałkach.

X Memoriał Józefa Gajewskiego

Jubileuszowa edycja Memoriału Józefa Gajewskiego przyniosła wiele emocji. W finale turnieju siatkarze Ślepska Malow Suwałki zmierzyli się z wicemistrzem Polski – ONICO Warszawa (obecnie Verva Warszawa). Kibice zgromadzeni w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach nie mogli narzekać na brak adrenaliny. Mnóstwo wspaniałych wymian i popisy w grze obronnej obu ekip sprawiły, że gra biało-niebieskich napawała przed sezonem optymizmem.

Końcowa klasyfikacja X Memoriału Józefa Gajewskiego:
1. Ślepsk Malow Suwałki
2. ONICO Warszawa (obecnie Verva Warszawa)
3. Indykpol AZS Olsztyn
4. Trefl Gdańsk

Nagrody indywidualne:
MVP X Memoriału Jóżefa Gajewskiego: Bartłomiej Bołądź (Ślepsk Malow Suwałki)
Najlepszy zagrywający: Kevin Klinkenberg (Ślepsk Malow Suwałki)
Najlepszy broniący: Dominik Jaglarski (ONICO Warszawa, obecnie Verva Warszawa)
Najlepszy atakujący: Igor Grobelny (ONICO Warszawa, obecnie Verva Warszawa)
Najlepszy rozgrywający: Kacper Gonciarz (Ślepsk Malow Suwałki)

Wojciech Winnik Suwalczaninem Roku 2018

Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Bal, który odbył się 18 października 2019 roku w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafił na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5 osób, wybrała kapituła konkursu na czele z profesorem Andrzejem Strumiłło.

Start PlusLigi

26 października 2019 roku ruszył dwudziesty, jubileuszowy sezon PlusLigi, który jest zarazem historycznym dla Ślepska Malow Suwałki. Biało-niebiescy rozpoczęli sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy. Suwalczanie są pierwszym zespołem z województwa podlaskiego, który gości w siatkarskiej elicie. Pierwszym starciem sezonu 2019/2020 był mecz Indykpolu AZS Olsztyn z Cerradem Enea Czarni Radom. Spotkanie poprzedziła minuta ciszy dla Miguela Falasci, zmarłego przedwcześnie wieloletniego zawodnika, a później trenera PGE Skry Bełchatów.

Do grona partnerów Ślepska Malow Suwałki dołączają kolejni przedsiębiorcy, a lista partnerów z każdym miesiącem staje się coraz dłuższa.

Historyczne zwycięstwo w Rzeszowie

Sensacja, niespodzianka, siatkarska nawałnica. Tytuły materiałów prasowych mówiły same za siebie. Ślepsk Malow Suwałki w historycznym, pierwszym meczu w PlusLidze, pokonał faworyzowaną Asseco Resovię Rzeszów 3:1. MVP inauguracyjnego meczu w Rzeszowie został Nicolas Szerszeń. Co ciekawe, 23-letni przyjmujący trafił do Suwałk właśnie z Asseco Resovii Rzeszów.

„Mlekpol” sponsorem klubu

7 listopada 2019 roku odbyła się specjalna konferencja prasowa, zorganizowana przez Spółdzielnię Mleczarską „Mlekpol” z siedzibą w Grajewie oraz Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki. Głównym punktem programu konferencji było oficjalne porozumienie dotyczące przedłużenia współpracy sponsorskiej przedsiębiorstwa z klubem na sezon 2019/2020.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Firma jest niekwestionowanym liderem rodzimego mleczarstwa oraz jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Udział w konferencji wzięli:

– Czesław Renkiewicz – Prezydent Miasta Suwałk,
– Wojciech Winnik – Prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki,
– Edmund Borawski – Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”,
– Krzysztof Ostrowski – Dyrektor Zakładu Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Suwałkach,
– Marzenna Jadwiga Buraczewska – Członek Zarządu MKS Ślepsk Malow Suwałki,
– Andrzej Kowal – trener MKS Ślepsk Malow Suwałki

oraz siatkarze, członkowie sztabu szkoleniowego, administracji klubu, a także przedstawiciele mediów. Umowa sponsorska obowiązuje do końca lipca 2020 roku.

Otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej „Suwałki Arena”

W meczu otwarcia hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena” Ślepsk Malow Suwałki pokonał Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25), choć zdecydowanym faworytem byli olsztynianie. Trener Andrzej Kowal postawił jednak na sprawdzone rozwiązania, które miały przynieść pozytywne efekty i pozwolić nawiązać gospodarzom równorzędną walkę z doświadczonym rywalem. Tak też się stało.

Historyczne zwycięstwo, w domowym meczu PlusLigi, skomentował Mateusz Mielnik, asystent trenera Ślepsk Malow Suwałki:

Pierwsze, domowe spotkanie w sezonie 2019/2020 było również wielkim świętem Łukasza Rudzewicza, środkowego biało-niebieskich, który gra w barwach Ślepska od początku istnienia klubu:

Materiał wideo:

„Biało-niebieska winda”

Na mapie Suwałki Plaza pojawiło się 12 grudnia nowe miejsce, które jest jednym z owoców nawiązania ścisłej współpracy klubu z Centrum Handlowo-Rozrywkowym Suwałki Plaza. W uroczystej prezentacji „biało-niebieskiej” windy wzięli udział zawodnicy i sztab szkoleniowy Ślepsk Malow Suwałki. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Centrum Handlowo-Rozrywkowego Suwałki Plaza i Wojciech Winnik, prezes klubu. Jak zapowiadają obie, współpracujące ze sobą strony, to nie koniec atrakcji przygotowanych dla kibiców i klientów centrum.

Udane występy na parkietach PlusLigi

Biało-niebiescy w drugiej połowie roku kontynuowali świetne występy znane z boisk 1. Ligi i pozostawili po sobie dobre wrażenie. Podopieczni trenera Andrzeja Kowala zwyciężyli z utytułowaną Asseco Resovią Rzeszów 3:1, a także: z Treflem Gdańsk (3:2), Indykpolem AZS Olsztyn (3:1), Cerradem Eneą Czarnymi Radom (3:2), BKS Visłą Bydgoszcz (3:2) oraz MKS-em Będzin (3:1). Nasi siatkarze musieli również uznać wyższość: Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (1:3), Aluronu Virtu CMC Zawiercie (0:3), Vervy Warszawa (1:3), Jastrzębskiego Węgla (0:3), Cuprumu Lubin (0:3) i PGE Skry Bełchatów (1:3).

W indywidualnych, klubowych statystykach prowadzi Nicolas Szerszeń, przyjmujący zespołu. 23-letni zawodnik ma na swoim koncie 3 tytuły MVP i 198 punktów (w tym 23 asy serwisowe, 162 skończone ataki, 13 bloków). Następnym w rankingach jest nasz atakujący – Bartłomiej Bołądź. Bartek zdobył dotychczas 174 punkty (w tym 13 asów serwisowych, 148 skończonych ataków, 13 bloków).

Wszyscy nasi siatkarze zasługują na duże uznanie i wsparcie kibiców – gratulujemy!

Bilans (PlusLiga – rok 2019):
– Miejsce w tabeli: 11
– Mecze: 12 rozegranych, 6 wygranych, 6 przegranych
– Sety: 21 wygranych, 27 przegranych
– Punkty: 1078 wygranych, 1076 przegranych

…to oczywiście rok 2019 w wielkim skrócie.

Dziekujemy wszystkim kibicom, sponsorom i miłośnikom siatkówki za wsparcie w mijającym, 2019 roku! Liczymy, że nadchodzące miesiące będą równie owocne. Dziękujemy  zawodnikom za walkę i zaangażowanie, trenerom za cierpliwość w dążeniu do celu oraz całemu sztabowi Ślepsk Malow Suwałki za okazywany wysiłek i pracę dla dobra klubu. Dziękujemy również wszystkim przedstawicielom mediów za pomoc w systematycznym rozwijaniu siatkówki w regionie i promocji sukcesów biało-niebieskich. #RazemMożemyWięcej!