Sponsorzy główni:
Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki

Wiemy jak zagra PlusLiga w nowym sezonie!

24 mar 2023 | 13:22

To była jednomyślna decyzja prezesów klubów PlusLigi – w sezonie 2023/2024 rozegrana zostanie pełna faza zasadnicza, a rozgrywki zwieńczy faza play-off. Kluczowe decyzje w sprawie formatu krajowej elity w siatkówce mężczyzn na sezon 2023/2024 zapadły w spotkania z prezesami i przedstawicielami klubów PlusLigi, które odbyło się w dniach 23-24 marca w Arche Hotel w Częstochowie. W zgromadzeniu wziął udział Wojciech Winnik, prezes zarządu Ślepska Malow Suwałki.

Szefowie klubów PlusLigi stanęli przed wielkim wyzwaniem – znalezieniem rozwiązania sytuacji, w której znowu ograniczony został czas, w jakim można rozgrywać sezon. W związku z kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu najwcześniej można rozpocząć 20 października, czyli trzy tygodnie później niż w obecnych rozgrywkach. Dodatkowo PlusLiga musi skończyć się jeszcze w kwietniu 2024, a już w dniach 4-5 maja zaplanowany jest turniej finałowy Ligi Mistrzów.

Jak zatem będzie wyglądała PlusLiga sezonu 2023/2024? Rozegrana zostanie normalna faza zasadnicza, czyli każdy z każdym, mecz i rewanż. Po zakończeniu rundy zasadniczej ostatnia drużyna opuści PlusLigę. Do fazy play-off awansuje osiem ekip, które zagrają ćwierćfinały i półfinały systemem mecz i rewanż (w dwumeczu obowiązuje „Złoty set” na identycznych warunkach jak w Lidze Mistrzów) oraz mecze o medale (rywalizacja do dwóch wygranych meczów, bez złotego seta).

- Kluczowym elementem w podjętej przez nas wszystkich decyzji były ograniczone ramy czasowe, w których będzie można rozegrać pełny sezon. Wszystko z uwagi na kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Sezon 2023/2024 rozpocznie się zdecydowanie później, niż chociażby w minionym roku, a skończy jeszcze wcześniej. To sprawia, że margines na rozegranie wszystkich spotkań znacznie się pomniejszył. Braliśmy pod uwagę kilka wariantów, ale utrzymanie formatu najbardziej zbliżonego do tego, w którym obecnie rozgrywamy ligowe spotkania, wydawało się być najbardziej optymalne. Wyrównanie szans dla wszystkich ekip biorących udział w rozgrywkach również było bardzo istotne. - mówi Wojciech Winnik, prezes zarządu Ślepska Malow Suwałki.

W sezonie 2022/2023 mistrz Polski może rozegrać maksymalnie 45 meczów, w przyszłym sezonie 2023/2024 mistrz Polski może rozegrać maksymalnie 37 spotkań.

– Chcieliśmy wypracować takie rozwiązanie, które okaże się najlepsze dla nas wszystkich, w obliczu tak trudnych warunków – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki. – Rozpatrywane było kilka wariantów, ostatecznie szefowie klubów uznali, że najlepsze będzie zachowanie sposobu rozgrywania ligi jak najbardziej podobnego do obecnego. Nie było nawet konieczne głosowanie, kluby po prostu jednomyślnie przyjęły taki wariant. To z pewnością będą wymagające rozgrywki, ale dają one wszystkim równe szanse i zachowują rywalizację w fazie play-off – dodaje Popko.

źródło: www.plusliga.pl, edycja: Biuro Prasowe Ślepsk Malow Suwałki